Субота
24.02.2018
09:16
Вітаю Вас Гість
RSS

Вивчаємо економіку разом
(сайт вчителя економіки та правознавства Глухівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2)

Каталог файлів »
Меню сайту

Категорії розділу
Для вчителя [18]
Закони, накази, листи [3]
Для атестації [0]
МОї ПУБЛІКАЦІЇ [0]

Наше опитування
Вам подобається мій сайт?
Всього відповідей: 525

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Файли » Документи » Для вчителя

Санітарно-гігієнічні умови уроку
14.06.2010, 20:08

Провітрювання та прибирання  кабінету, температурний режим.

 

Важливим фактором, впливаючи на працездатність, самовідчуття і здоров’я учнів та вчителів  є повітряний режим приміщення. Повітря в закритому приміщені змінює свої фізичні та хімічні властивості. Під час уроку температура в класі підвищується на 3-4 градуси. Тому провітрювати клас слід на кожній перерві. Проведення вологого прибирання класів та вчасне провітрювання приміщень являється профілактикою різних вірусних та бактеріальних захворювань.

 

Для нормальної роботи під час уроків, тепловий режим класів повинен дорівнювати 18-20 градусів – взимку, 16-22 градуси – весною.

 

 Вага ранцю 

 

Розповсюдженою причиною сколіозу є щоденна ноша школяра. Дослідження, проведені американською академією ортопедії, показали: у дітей біль у районі спини та плечей пов’язаний із носінням важкого наплічника. Деяким дітям доводиться носити до 18 кілограм щодня. Педіатри попереджають, що учнів середньої школи, які увесь час носять такі вантажі, чекають серйозні проблеми зі спиною, можливе навіть викривлення хребта. Вчителі молодшої школи мають намір висунути питання про виділення для учнів молодших класів подвійного комплекту підручників. Таким чином з одним комплектом книжок дитина матиме змогу працювати над завданнями вдома, іншим – користуватиметься на заняттях у школі. Це б дозволило розвантажити дитячі рюкзаки на 3–5 кг. Але, зважаючи на критичну ситуацію з державним фінансуванням книговидавництва та забезпеченням українських шкіл підручниками, таку постанову впровадять не скоро. 

 

Щодо портфеля дитини, то молодшим школярам лікарі радять носити підручники в наплічнику з широкими лямками, бажано такому, що має додаткове кріплення на поясі, ортопедичну спинку з м’якою прокладкою. При цьому маса рюкзака має становити не більше 20% від маси тіла дитини. Якщо школяр щодня носить підручники в одній руці або під пахвою, то це може спричинити викривлення хребта.

 

 Зміна робочих місць

 

Якщо учень постійно сидить на одному й тому ж робочому місці, з’являється серйозна погроза для дитячого зору. Одні й самі дефекти освітлення приміщення постійно впливають та послаблюють або деформують зір. Середній ряд дивиться на дошку прямо, а бокові  - під кутком.  Для того щоб час від часу змінювати кут зору на дошку, вчитель повинен пересаджувати дітей (особливо молодших школярів)Тому дуже корисною справою буде щомісячна зміна учнівських місць.

 

 Класні меблі

 

Однією з причин зростання кількості хвороб є різке зменшення рухової активності. Замість повної свободи руху дитину чекає сидіння годинами в одній позі та розумове навантаження. Частою причиною сколіозу є неправильне положення тіла, яке стало звичним для дитини.

 

У школі дитину навчають правильно сидіти під час уроків: спина повинна торкатися спинки стільця, рука разом із ліктем має лежати на столі, ноги – на поперечці або підставці парти мають бути зігнуті в колінах. За дотриманням цих вимог мають слідкувати вчителі. Але, зважаючи на те, що вчитель один, а кількість дітей іноді сягає двох – трьох десятків, це вдається не завжди. Тому ми повинні познайомити з цими правилами і батьків.

 

Дитячі меблі для цього мають відповідати особливостям статури дитини, її зросту. Стіл буде зручним для занять, якщо він на 2–3 см вищий за лікоть дитини, яка за ним сидить. Проте, навіть маючи ідеально підібрані меблі, діти часто схиляються низько до столу або вбік.

 

На це вчителю слід постійно звертати увагу, бо неправильне положення дитини призводить до порушень постави, спричиняє виникнення короткозорості та викривлення хребта. Окрім того, треба звертати увагу на дотримання правильної відстані від очей дитини до книжки чи зошита, адже зір зазнає теж чималих ушкоджень.

 

Навчіть дитину визначати оптимальну відстань від очей до книжки, зошита:

 

- коли поставити руку ліктем на стіл, то пальчиками дитина може торкнутись до скроні;

- між грудною кліткою та столом має вільно проходити долоня;

- книжка при читанні має бути нахилена під кутом 45 градусів і на відстані не менше 30–40 см від очей.

 

Кольорова гама

 

Кольорова гама кабінету дуже важлива, вона формує загальний емоційний фон як вчителя так і учнів.  Вона здатна надихати, підтримувати добрий настрій та працездатність, але може й напроти – розслабляти, закликати мріяти та відпочивати. Так як же грамотно підібрати колір кабінету? 

 

 

 

Для цього потрібно виявити загальні цілі. Якщо ми оформлюємо робочий кабінет, де цілий день проходять уроки, ми перш за все ставимо наступні задачі:

 

·       Настроїти учня на робочий лад

 

·       Побудити до зібраності

 

·       Врівноважити нервову систему

 

·       Сприяти зменшенню втомленості. 

 

 Ці задачі досить просто вирішаються, якщо грамотно використовувати кольори. Яркі відтінки пригнічують, відволікають, нервово збуджують. Тому намагайтеся уникати яскравих плям.

Пістрявість  теж не для робочих місць. Під кінець дня у людей, працюючих в такому інтер’єрі може боліти голова. А ось теплі спокійні кольори мають на психіку людини відмінний тонізуючий вплив, вони здатні впливати на посилення працездатності. Холодні відтінки візуально розширюють площу та призивають зосередитися.

 

Зелений колір здатен допомогти  зосередити увагу. Також він добре впливає на зір.

 

Сірий колір несе людині спокій та впевненість, але пригнічує волю.

 

М’який жовтий – допомагає налагодити розумову активність, зменшує відчуття скованості, невпевненості..

 

А ось фіолетовий та синій – подавляють емоції людини. Фіолетовий колір здатен ввести людину у меланхолію, знижує працездатність іноді має пригнічуючий   вплив. Синій послаблює емоції, притягує мрії.

 

Некорисним буде  і рожевий колір. Тому що допомагає людині повністю розслабитися, у такому стані учень втрачає робочий настрій.

 

 Однак робити «спокійним» весь кабінет не має смислу. Якщо за допомогою красного кольору ви зможете підкреслити ключові деталі (дошку, таблиці). Це буде надавати оптимізму та заряджати енергією не причиняючи дискомфорту..

 

 Робота на уроці пов’язана з розумовою працею тому має смисл внести в інтер’єр різні кольори, плавно змінюючи один одного. Це розширить можливості сприйняття, надасть нові пориви у творчості.

 

Обираючи колір кабінету, враховуйте ту сторону світу, куди виходять вікна. Теплі відтінки додадуть тепла приміщенню із північної сторони школи. А холодні охолодять пил південних та південно-східних вікон

 

Приділить увагу кольору вашого кабінету і ви суттєво покращите процес навчання.

 

Інтер’єр кабінету.

 

Учбовий кабінет… Ці два слова визивають у нас завжди асоціації з чимось стандартним та одноманітним. Погодьтесь, що працювати в скучній та понурій атмосфері не досить приємно. А це в свою чергу знижує рівень навчання учнів та якість роботи вчителів.  Але зробити робоче місце оригінальним, цікавим, особливим ми все таки можемо! І в цьому нам допоможуть різноманітні аксесуари та фантазія.  Використання безлічі різноманітних деталей в кінці кінців дасть нам можливість отримати власний стиль. Стіни, вікна, робоче місце і навіть двері – все це може стати ареною для вашої фантазії.

 

Перше, що приходить в голову при оформленні стін – це картини. Вони можуть бути різними: копіями шедеврів мистецтва, абстрактні або картини у стилі модерн. Але перші все ж таки вносять більш вагомий внесок у духовний розвиток дитини.

 

Фотографії багато говорять о мешканцях приміщення тому їх наявність у кабінеті ніколи не буде зайвою. Слід враховувати, що одна маленька фотографія навряд чи буде мати добрий вигляд на стіні або на польці. Тому, краще використовувати більш великі формати. Рамки для фотографій по можливості повинні бути однаковими та необов’язково покупними. При бажанні ви можете  зробити разом із класом композицію фотографій де буде освітлено життя класу – пригоди, поїздки, навчання, рекорди та перемоги. Для того щоб не «дірявити» стіну, ви можете під стелею натягнути струну а вже з неї спускати рамки із фотографіями.

 

Плакати, схеми… Погодьтесь, що постійна присутність купи учбових «картин» з статистичними даними та формулами не робить кабінет краще. Тому знайдіть для них місце у шкапі і користуйтеся по мірі необхідності.

 

Не забудьте про класний куточок. Зроблений в нетрадиційним стилі він зможе здивувати кого завгодно. Якщо ви викладач у початковій школі, то яскравим доповненням до класного куточку може стати поле з квітками (по кількості робочих днів, або предметів у продовж дня)  де до квітки будуть чіплятися пелюсточки за примірну поведінку,  за добру підготовку до уроку, за добрі та корисні справи тощо, головне що оцінюється весь клас. А старші діти можуть розробити зіркове поле, де кількість зірок буде дорівнювати кількості учнів у класі, зірки звісно будуть мати назви та обличчя своїх власників.

 

 Можливо використання дошки об’яв. Цю деталь теж можливо зробити неповторною, якщо зв’язати її із загальним видом кабінету. Така дошка, як і будь-який стенд може бути з дерева, з пластику, або з покриття для полу. 

 

Афоризм та притча тижня, цікава інформація яка б постійно змінювалася але мала нетрадиційне  оформлення. До того ж афоризм можна розміщати над дверима.

 

Алея зірок, або дошка пошани може бути представлена як у вигляді фотографій, так у розміщенні дипломів та інших винагород, але наявність її в класі досить важлива як для іміджу кабінету, так і для самих учнів.

 

Магнітна дошка в класі теж знайде собі ви користування. Малюнки, побажання, вірші, класні газети тобто деяку творчість класу з легкістю можна представляти саме там.

 

Статуетки, аромолампи та різні декорації повинні гармоніювати з загальним виглядом приміщення, або мати безпосереднє відношення до вашого кабінету.

 

Годинник просто необхідна річ у кожнім класі. Яким він буде – вирішувати вам, але пам’ятайте, що розміщення біля дошки – робить його зручним для дітей, а на задній стіні класу – для вас.

 

Якщо ви віддаєте перевагу коротким шторам, то оформлення вікон – обов’язкова деталь інтер’єру. Квіти прийдуть вам на допомогу. По можливості для прикрашання приміщення можна використовувати речі з кольорового стекла. Вони дуже красиво виглядають на сонці.

 

Якщо вам все ж таки більш до вподоби довгі занавіски, то завжди дотримуйтесь правила: чим довше занавіска, тим товще та важче повинна бути ткань. Не забувайте про прикраси для занавісок.

 

І звісно ж не забудьте про частинку живої природи у своєму кабінеті. Квіти прикрасять будь-які стіни та зроблять ваш кабінет затишним та приємним. (див. озеленення приміщення). А якщо ви справді полюбляєте природу, то ваш кабінет зробить неповторним акваріум, або цікаві папуги.

 

Чим більшу фантазію ви проявите, тим більш цікавішим стане ваш кабінет. Як і учні на роботі ми проводимо безліч часу, тому досить важливо зробити цю частину нашого життя красивою.

 

Озеленіння приміщення.                                                                                                                                                                          Кімнатні рослини не тільки створюють комфорт у приміщенні, а  й насичують повітря киснем, очищують його від токсичних речовин, які виробляють пластикові поверхні, клей, лаки.   А також багато рослин приносять значну користь тим, що підвищують вологість повітря, вбивають шкідливі бактерії та знижують електромагнітне випромінювання.

 

Наприклад:

 

Чемпіоном серед корисних квітів являється хлорфітум. За 24 години ця рослина майже повністю очищує повітря від поганих речовин. Його корисні властивості значно посилюються, якщо при посадки покласти у ґрунт  активне вугілля.

 

Герань – ця рослина виділяє біологічно активні речовини, які знищують стафілококи та стрептококи. А  ще герань сприяє заспокоєнню.  Рослина потребує світла. А весною та літком – частого поливу.

 

Очищують повітря від токсинів також фікус та диффенбахія.  Диффенбахія полюбляє інтенсивний полив, при недостачі вологості вона скидає листя та росте в довжину.   Фікус навпаки, осіню та взимку часто скидає листя від підвищеної вологості.

 

Лавр – виробляє речовини, які  знищують віруси та бактерії. Ця рослина особливо корисна людям з сердцево-сосудистими  захворюваннями, а також з захворюваннями кишечника та шлунку.

 

Ще одна група корисних рослин – кактуси. Особливо з довгими голками. Вони знищують мікроби, знижують іонізацію повітря, захищають нас від радіації. Такі ж властивості мають: араукарія, криптомерія, можжевельник,  кипарис, кипарисовик. 

 

Встановити необхідний іонний  склад повітря допоможе церіус та кротон.    

 

Зменшують рівень захворюваності диффенбахія, антуріум, бегоній, традесканція, руеллія, аглаонема, лаванда.    Антибактеріальний вплив оказують амарілліс, агапантус, пелагорія.

 

Якщо в приміщенні душно, вам допоможе сансев’єра. Це справжня фабрика виробництва кисню. А ще вона захищає повітря від шкідливих речовин.

 

Анна Александровна Ерофеева

http://psihologschool.ucoz.ru/
Категорія: Для вчителя | Додав: Alla-Petrivna
Переглядів: 860 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Пошук

Друзі сайту